poniedziałek, 22 lutego 2021

Klasa 8 (tydzień 22-26 lutego 2021): Każdy potrzebuje nawrócenia. Rozpocząć od nowa.

 Szczęść Boże!

Na początku odsyłam was do katechezy z minionego tygodnia. Proszę o wypełnienie kart pracy i przesłanie ich: https://ekatecheza.blogspot.com/2021/02/klasa-8-tydzien-15-19-lutego-2021.html

Wielki Post, który dobiega końca jest czasem nawrócenia, powrotów do Pana Boga. Jest także czasem spowiedzi. Przypomnijmy sobie, czym jest spowiedź:


Niestety w obecnej sytuacji epidemicznej zwalniamy się z praktykowania wiary. Niestety - nie zawsze z powodu lęku przed kontaktem z drugim człowiekiem, ale z wygodnictwa. Myślę, że skoro spotykasz się z kolegami czy koleżankami, to spokojnie możesz przyjść do kościoła na Eucharystię, możesz skorzystać ze spowiedzi świętej. 

Chciałbym, byś posłuchał, posłuchała dziś dwóch kazań ks. Piotra Pawlukiewicza. Pierwsze jest o spowiedzi, drugie zaś o istocie Wielkiego Postu. Nie musisz słuchać dzisiaj, teraz. Posłuchaj w któryś wieczór, na spokojnie i zadaj sobie pytania:
- kiedy ostatni raz byłem u spowiedzi?
- jak się spowiadam?
- czym jest dla mnie spowiedź?




Powodzenia :)

Klasa 7 (tydzień 22-26 lutego 2021): Urodzić się na nowo. Wielki Post.

 Szczęść Boże!

Nim przejdziemy do nowego tematu przypomnę, że w minionym tygodniu była do wypełnienia karta pracy. Udostępniam raz jeszcze link do karty pracy z zeszłego tygodnia: KLIKNIJ TUTAJ.

Na początku obejrzycie poniższy materiał:


Pod linkiem znajdziesz prezentację o Wielkim Poście zawierającą najważniejsze informacje: KLIKNIJ TUTAJ.

Poznajmy teraz czym jest Wielki Post w chrześcijaństwie:


A na koniec posłuchajcie abp Grzegorza Rysia i jego homilii wygłoszonej w minioną niedzielę:

Klasa 6 (tydzień 22-26 lutego 2021): Wielki Post

Przeżywamy Wielki Post, który przygotowuje nas do najważniejszych świąt - Świąt Wielkanocnych. Przez czterdzieści dni towarzyszy nam rozważanie męki Pana Jezusa, zwłaszcza podczas nabożeństw gorzkich żali i drogi krzyżowej. Na początku jednak posłuchajcie, skąd wziął się Wielki post:


Zatrzymamy się teraz przy drodze krzyżowej. Jest to nabożeństwo wielkopostne poświęcone rozważaniu Męki Chrystusa. Tradycja odprawiania drogi krzyżowej  narodziła się w Jerozolimie. W średniowieczu została rozpowszechniona przez franciszkanów. Droga krzyżowa odprawiana jest w każdy piątek Wielkiego Postu. W naszej strzeleckiej parafii o godz. 8.30, 16.30 (dla dzieci) i o 17.30.

Zadanie 1: Przypomnij sobie poszczególne stacje drogi krzyżowej.


Zadanie 2: A teraz spróbuj je ułożyć w odpowiedniej kolejności.


Możesz spróbować swoich sił w "teleturnieju" - należy wskazać obrazek, który pasuje do nazwy stacji drogi krzyżowej.


Drugim nabożeństwem wielkopostnym są Gorzkie Żale. Jest to popularne w Polsce nabożeństwo pasyjne, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. Pochodzi ono z początków XVIII w. - po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r. Jego tekst zachował oryginalne, staropolskie brzmienie. Co ciekawe, struktura tego nabożeństwa opiera się na strukturze dawnej Jutrzni. Składają się z trzech części. W każdej części znajduje się hymn i dwie pieśni. W każdą niedzielę Wielkiego Postu w Strzelcach Krajeńskich o godz. 17.00 odprawia się jedną część nabożeństwa.

Zapoznaj się teraz z prezentacją o Wielkim Poście: KLIKNIJ TUTAJ.

Klasa 5 (tydzień 22-26 lutego 2021): Pustynia miejscem próby. Wielki Post.

 Szczęść Boże!

Wsłuchaj się w poniższą piosenkę, powstałą ze słów Psalmu 51:

Przeczytaj poniższy fragment z Pisma Świętego (Mk 1, 12-15):

12 Zaraz też Duch wyprowadził Go na pustynię. 13 Czterdzieści dni przebył na pustyni, kuszony przez szatana. Żył tam wśród zwierząt, aniołowie zaś usługiwali Mu. 14 Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: 15 «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!»


Ten fragment słyszeliśmy w 1. Niedzielę Wielkiego Postu w kościołach. Rozpoczynamy więc czas Wielkiego Postu od spotkania z Panem Jezusem, który był kuszony na pustyni przez czterdzieści dni. 

Ale skąd się wziął Wielki Post? Posłuchaj:



Czas Wielkiego Postu to czas, gdy Bóg wzywa nas do trudnej i wymagającej, ale prawdziwej miłości. Na nowo trzeba pokochać Boga, bliźniego i siebie. To czas powrotu do Boga, oczyszczenia i nawrócenia.

Pan Jezus daje nam jako swego rodzaju filary Wielkiego Postu trzy drogi: POST, MODLITWĘ i JAŁMUŻNĘ:

Jako chrześcijanie mamy żyć duchem Ewangelii

i spełniać dobre uczynki. Świadectwem życia pokazujemy, do kogo należymy i tym samym przybliżamy innych do Boga.

W czasie Wielkiego Postu Kościół daje nam dwa szczególne nabożeństwa związane z męką Pana Jezusa. Są to: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale.
DROGA KRZYŻOWA - nabożeństwo wielkopostne poświęcone rozważaniu Męki Chrystusa. Tradycja odprawiania DROGI KRZYŻOWEJ  narodziła się w Jerozolimie. W średniowieczu została rozpowszechniona przez franciszkanów. Jest ściśle związana z Wielkim Postem. Droga krzyżowa odprawiana
jest w każdy piątek Wielkiego Postu. W naszej strzeleckiej parafii o godz. 8.30, 16.30 (dla dzieci) i o 17.30.

GORZKIE ŻALE, to popularne w Polsce nabożeństwo pasyjne, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. Pochodzi ono z początków XVIII w. - po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r. Jego tekst zachował oryginalne, staropolskie brzmienie.
Co ciekawe, struktura tego nabożeństwa opiera się na strukturze dawnej Jutrzni. Składają się
z trzech części. W każdej części znajduje się hymn i dwie pieśni. W każdą niedzielę Wielkiego Postu w Strzelcach Krajeńskich o godz. 17.00 odprawia się jedną część nabożeństwa.


Jako podsumowanie zapoznaj się z prezentacją: KLIKNIJ TUTAJ.

Klasa 4 (tydzień 22-26 lutego 2021 roku): Bóg, który przebacza.

 Szczęść Boże!


Posłuchaj i pomódl się słowami tej piosenki:



Dowiemy się dziś jak wielka jest miłość Miłosiernego Ojca oraz jak ważne jest przebaczenie, które jest darem kochającego Boga Ojca. Bóg zawsze jest gotowy przebaczyć grzechy człowieka.

Poznajcie historię o Miłosiernym Ojcu i synu, którą opowiedział nam Pan Jezus. KLIKAJĄC TUTAJ, posłuchasz lub przeczytasz fragment z Pisma Świętego. To fragment z Ewangelii według Świętego Łukasza, z rozdziału 15, wersety 11-32.

Zapraszam do obejrzenia filmu animowanego.

O dar przebaczenia prosimy Boga Ojca w sakramencie pokuty i pojednania, czyli w spowiedzi. Przypomnijmy sobie, czym jest spowiedź:


Na koniec posłuchaj jeszcze raz - tym razem w piosence - historii miłosiernego ojca:






poniedziałek, 15 lutego 2021

Klasa 8 (tydzień 15-19 lutego 2021): Wracajcie do mnie. Wielki Post.

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.


W środę rozpoczniemy czas Wielkiego Postu. To czas nawrócenia, gorliwszej modlitwy, ale i wyrzeczeń. zapoznajcie się z prezentacją do tematu a następnie odpowiedzcie na pytania w karcie pracy, do której link znajduje się TUTAJ - KLIKNIJ. Na wykonanie tego zadania macie czas do końca tygodnia.

Link do prezentacji: KLIKNIJ TUTAJ.

Klasa 7 (tydzień 15-19 lutego 2021): Jezus postacią historyczną.

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


Niektórzy ludzie próbują udowodnić, że Jezus Chrystus jest postacią wymyśloną. Dziś poznacie teksty historyczne i niechrześcijańskie, w których jest mowa o Panu Jezusie.

Kliknij po poniższy link, aby przejść do karty pracy. Na wypełnienie karty masz czas do końca tygodnia. To praca na ocenę.

LINK DO KARTY PRACY

Jako podsumowanie wysłuchaj poniższego filmiku:

Klasa 6 (tydzień 15-19 lutego 2021): Moja parafia

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Zajmiemy się dziś tematem parafii. Mieszkamy w różnych miejscowościach, które przynależą do różnych parafii. W większości jednak należymy do parafii św. Franciszka z Asyżu w Strzelcach Krajeńskich. Aby być na bieżąco z naszą parafią polubcie na facebooku naszą stronę: www.facebook.com/parafiask 

W niniejszym linku prezentacja dzisiejszego tematu: KLIKNIJ TUTAJ.

Poniższy link skieruje was do karty pracy, którą proszę wypełnić do końca tygodnia: KLIKNIJ TUTAJ.

Klasa 5 (tydzień 15-19 lutego 2021): Gedeon, Samson

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Poznajemy w tym tygodniu kolejnych bohaterów Starego Testamentu.

Boże kryteria wyboru ludzi - Gedeon.

Prezentacja do tematu znajduje się TUTAJ - KLIKNIJ.

Korzystanie z Bożej mocy - Samson.

Prezentacja do tematu znajduje się TUTAJ- KLIKNIJ.



Klasa 4 (tydzień 15-19 lutego 2021): Poznajemy stacje drogi krzyżowej.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Już w środę rozpoczniemy czas Wielkiego Postu. Podczas Mszy świętej w Środę Popielcową nasze głowy będą posypane popiołem. Popiół na naszych głowach to znak, że jesteśmy gotowi się nawracać, czyli każdego dnia stawać się lepszymi.

W czasie Wielkiego Postu nieustannie zwracamy uwagę na mękę Pana Jezusa. Szczególnie zaś, kiedy przeżywamy nabożeństwo drogi krzyżowej. Chcemy dziś poznać i zapamiętać stacje drogi krzyżowej - drogi, którą przebył Pan Jezus z miłości do każdego człowieka.

W piątki Wielkiego Postu odprawiamy nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla dzieci o godz. 16.30 w dużym kościele. Zapraszam was, drogie dzieci do udziału w tym nabożeństwie. Jeśli będziecie się wybierać na nabożeństwo, nie zapomnijcie o maseczce i stańcie w pewnej odległości od kolegów i koleżanek.


Teraz zapoznaj się z poszczególnymi stacjami drogi krzyżowej. Postaraj się  je zapamiętać.


Jeśli lubisz labirynty, zagraj w poniższą grę. Spróbuj odnaleźć drogę do właściwego obrazka.

Zadanie: W zeszycie pod zapisanym tematem narysuj jedną, wybraną stację drogi krzyżowej. Zapisz jej nazwę. Pomyśl, czego może nauczyć cię Pan Jezus przy tej jednej, konkretnej stacji.

poniedziałek, 8 lutego 2021

Klasa 7, Klasa 8 (tydzień 8-13 lutego 2021): Światowy Dzień Chorego.

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


Zapraszam do prezentacji: KLIKNIJ TUTAJ.

Klasa 6 (tydzień 8-13 lutego 2021): Misyjna działalność Kościoła.

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Na początek pomódlmy się słowami Modlitwy Pańskiej, czyli Ojcze nasz. Poniżej parafraza modlitwy zaśpiewana w języku suahili - jednym z afrykańskich języków. To wprowadzenie do dzisiejszej katechezy o misyjnej działalności Kościoła.


KLIKNIJ TUTAJ, aby odsłuchać fragmentu Pisma Świętego. To fragment z Ewangelii według świętego Mateusza, z rozdziału 28, wersety 16-20.

16 Jedenastu zaś uczniów udało się do Galilei na górę, tam gdzie Jezus im polecił. 17 A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. 18 Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: «Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. 19 Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. 20 Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata». 

Syn Boży Jezus Chrystus poprzez swoje nauczanie i dzieło odkupienia wypełnił MISJĘ daną Mu przez Boga Ojca. Apostołowie wypełniając nakaz Chrystusa głosili Ewangelię wszystkim narodom tworząc tym samym nowe wspólnoty Kościoła. Obejrzyj poniższy materiał o tym, kto jest misjonarzem.


Jesteśmy misjonarzami, jeśli dzielimy się wiarą, modlimy się za dzieci całego świata, modlimy się za misjonarzy na całym świecie, pomagamy ubogim na na różnych kontynentach.

Misyjna działalność Kościoła polega na głoszeniu Ewangelii wszędzie tam, gdzie Jezus jest jeszcze nieznany, po to aby każdy człowiek mógł poznać Boga i przyjąć zbawienie. 


Obejrzyj krótki wywiad z siostrami misjonarkami. Siostra Cecylia pochodzi z Gorzowa Wielkopolskiego.



Zapraszam także do obejrzenia zdjęć ze spotkania z s. Małgosią Popławską, która odwiedziła naszą szkołę w 2019 roku. KLIKNIJ TUTAJ i obejrzyj galerię. 


Na koniec obejrzyj historię Papieskich Dzieł Misyjnych: 







Klasa 5 (tydzień 8-13 lutego 2021): Umowa wyryta na kamiennych tablicach. Przymierze na Synaju

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.


Fragment podręcznika do dzisiejszej katechezy: KLIKNIJ TUTAJ!

Karty pracy do dzisiejszej katechezy: KLIKNIJ TUTAJ!

Bardzo proszę, aby w zeszycie pod zapisanym tematem wykonać zadanie 5 z karty pracy. Do poniższego tematu będzie także przygotowany krótki test sprawdzający wiedzę. Link do testu otrzymacie na Teamsie do środy.

Link do katechezy interaktywnej znajdziecie TUTAJ!

Klasa 4 (tydzień 8-13 lutego 2021): Mądrość Boża

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


Zapraszam do prezentacji dzisiejszego tematu: KLIKNIJ TUTAJ.


poniedziałek, 1 lutego 2021

KONKURS PLASTYCZNY "Gdy myślę misje... Misje czasu pandemii"


Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w VIII edycji Konkursu Plastycznego „Gdy myślę misje…”. Tegoroczne hasło brzmi: „Misje czasu pandemii”.

Głównym celem Konkursu jest uświadomienie dzieciom i młodzieży faktu, że nawet w tak trudnej sytuacji jak pandemia koronawirusa, misjonarze i misjonarki dalej głoszą Ewangelię i nie opuszczają ludzi wśród których pracują. Niestrudzenie, choć często w zmienionej formie, posługują na wszystkich kontynentach świata, bo jest to misją Kościoła. Czynią to zawsze odpowiedzialnie z zachowaniem ogólnych zasad bezpieczeństwa, które mają uchronić od zarażenia ich samych oraz ludzi wśród, których pracują.

Organizatorzy pragną również uwrażliwić uczestników tegorocznego Konkursu na niebezpieczeństwo jakie niesie ze sobą pandemia koronawirusa. Chcą tym samym zaszczepić w umysłach młodych ludzi trzy podstawowe zasady które, mają uchronić człowieka od Covid–19 to jest: dystans, dezynfekcja i maseczka.

Na konkurs można zgłaszać prace plastyczne (A3, A4). Technika wykonania prac plastycznych jest dowolna.

Konkurs trwa od 1 lutego do 3 kwietnia 2021 roku.


Regulamin konkursu: KLIKNIJ TUTAJ.

Drodzy uczniowie!

Osoby z naszej szkoły chcące wziąć udział w konkursie prosimy o zgłoszenie się do swoich katechetów poprzez dziennik librus lub na Teamsie. Ze względu na zapis regulaminu, że prace muszą być dostarczone do 3 kwietnia, prosimy zgłosić się najpóźniej do 26 marca. 

Klasa 8 (tydzień 1-5 lutego 2021): Ofiarowanie Pańskie

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!





Święto Ofiarowania Pańskiego przypada na 2 lutego. W tradycji ludowej nazywamy je Świętem Matki Bożej Gromnicznej. W tym dniu do świątyni przynosimy duże świece - gromnice, które poświęcone mają chronić nasze domy przede wszystkim przed gromami (jak sama nazwa wskazuje). Poznajcie różne tradycje związane z tym dniem, które często już są zapomniane a przecież wypływały z ludowej tradycji i wiary.


A teraz coś dla ducha. W spokoju posłuchaj homilii arcybiskupa Grzegorza Rysia:


Klasa 7 (tydzień 1-5 lutego 2021): Ofiarowanie w świątyni

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Tytułem wstępu:


Przeczytaj poniższy fragment biblijny:

Z Ewangelii według świętego Łukasza, rozdział 2, wersety 22-40:

22 Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Je do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu. 23 Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu24 Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego.

25 A żył w Jerozolimie człowiek, imieniem Symeon. Był to człowiek prawy i pobożny, wyczekiwał pociechy Izraela, a Duch Święty spoczywał na nim. 26 Jemu Duch Święty objawił, że nie ujrzy śmierci, aż zobaczy Mesjasza Pańskiego27 Za natchnieniem więc Ducha przyszedł do świątyni. A gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, 28 on wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił:
29 «Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu
w pokoju, według Twojego słowa.
30 Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie,
31 któreś przygotował wobec wszystkich narodów:
32 światło na oświecenie pogan
i chwałę ludu Twego, Izraela».

33 A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. 34 Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: «Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą35 A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu».

36 Była tam również prorokini Anna, córka Fanuela z pokolenia Asera, bardzo podeszła w latach. Od swego panieństwa siedem lat żyła z mężem 37 i pozostała wdową. Liczyła już osiemdziesiąty czwarty rok życia. Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą. 38 Przyszedłszy w tej właśnie chwili, sławiła Boga i mówiła o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia Jerozolimy.

39 A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta - Nazaret. 40 Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim.

Posłuchaj poniższego materiału o Symeonie i Annie:


W polskiej tradycji święto ofiarowania Pańskiego nazywamy Świętem Matki Boskiej Gromnicznej. W poniższym filmie poznasz jakie były niegdyś tradycje związane ze świętem:




Klasa 6 (tydzień 1-5 lutego 2021): Ofiarowanie Pana Jezusa

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


Tytułem wstępu:

Ofiarowanie Pańskie to święto, które przeżywamy 2 lutego. Czterdzieści dni po narodzeniu, Pan Jezus został zaniesiony do świątyni, aby tam przedstawić Go Bogu. Takie było prawo, któremu podlegała Święta Rodzina. Według zwyczaju każdy pierworodny syn miał być poświęcony Bogu. Nie oznaczało to, że każdy miał być kapłanem, ale był to bardzo ważny symbol dla żydowskich rodzin.

W naszej tradycji ludowej święto Ofiarowania Pańskiego nazywane jest Świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Obejrzyj poniższy film ukazujący dawne zwyczaje związane z tym świętem:




Klasa 5 (tydzień 1-5 lutego 2021): Matka Boża Gromniczna

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.



We wtorek, 2 lutego, obchodzić będziemy Święto Ofiarowania Pańskiego. Potocznie święto to nazywamy Świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Obejrzyjcie poniższe wideo o tradycjach związanych ze świętem, ale również o ochronie, jaką Matka Boża nam ofiaruje.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZEJŚĆ DO MATERIAŁU WIDEO.

Klasa 4 (tydzień 1-5 lutego 2021): Ofiarowanie Pańskie.

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


Katechezę o święcie Ofiarowania Pańskiego znajdziesz TUTAJ - KLIKNIJ.

Akcja "Kup pan szczotkę"

Drodzy Uczniowie i Rodzice! Za zgodą Pani Dyrektor przeprowadzamy zbiórkę rzeczową dla dzieci w Afryce. Tym razem zbieramy szczoteczki do zę...