poniedziałek, 29 marca 2021

Klasa 7, klasa 8 (Tydzień 29.03.-09.04.2021): Wielkanoc u chrześcijan

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.


Obejrzyjcie proszę poniższe materiały. Dwa pierwsze filmy pokazują nam obchód Wielkiego Tygodnia oraz Wielkanocy w różnych wyznaniach chrześcijańskich. 



A jak to jest z tym opisem zmartwychwstania w Biblii?







Klasa 6 (Tydzień 29.03.-09.04.2021): Triduum Paschalne. Wielkanoc.

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


Przed nami najważniejsze dni w roku liturgicznym - Triduum Paschalne. Zapoznaj się z udostępnionymi materiałami a następnie krótką notatkę o poszczególnych dniach Triduum. Zapisz, co jest najważniejsze w danym dniu a także narysuj wydarzenie Wielkiego Czwartku (Ostatnia Wieczerzy), Piątku (Śmierć Pana Jezusa na krzyżu lub Jezus złożony do grobu) i Wielkiej Nocy (Zmartwychwstanie). Napisz także życzenia wielkanocne. Te zadania wykonaj w swoim zeszycie. Natomiast zdjęcie lub skan jednego rysunku i życzeń, prześlij na Teamsie do 12 kwietnia. Powodzenia.








Klasa 5 (Tydzień 29.03.-09.04.2021): Światło Chrystusa. Liturgia Wigilii Paschalnej

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


Pobierz fragment podręcznika: KLIKNIJ TUTAJ.


Przed nami najważniejsze dni naszej wiary - Triduum Paschalne i Święta Wielkanocne. Jako krótkie wprowadzenie zobacz filmik z Trzyminutowego Katechizmu:



Pan Jezus swoją wielką miłością zwyciężył zło, piekło i szatana. A dzięki temu, podarował nam bardzo dużo łask. Możemy śmiało powiedzieć, że Triduum to kumulacja tych wielu łask, tego wszystkiego, co dla nas najważniejsze. Posłuchaj teraz czym jest Triduum Paschalne:


W podręczniku przeczytaj materiały o Liturgii Wigilii Paschalnej. Może zechcesz wykonać któreś z zadań plastycznych. znajdziesz je na stronie 219. Jeśli podejmiesz się przygotowania plakatu lub krótkiego komiksu, wyślij zdjęcie na Teamsie.

Klasa 4 (Tydzień 29.03.-09.04.2021): Tradycje wielkanocne

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


Święta Wielkanocne już za kilka dni. Dziś przypomnisz sobie a może odkryjesz dawne tradycje wielkanocne w Polsce. Ale na początek zapoznaj się z definicją "tradycji".


Obejrzyj uważnie poniższy film, natomiast w zeszycie pod tematem, wypisz tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi, jakie zostały omówione w filmie.


Zatrzymamy się na moment przy dobrze nam znanym zwyczaju tzw. "święconki", czyli koszyczka wypełnionego smakołykami, który niesiemy w Wielką Sobotę do kościoła, aby je pobłogosławić. W tym roku takiego poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny dokona ktoś z dorosłych w domu - "głowa rodziny".



W tym świątecznym czasie, obejrzyj poniższe filmy animowane - pierwszy o Ostatniej Wieczerzy a drugi o zmartwychwstaniu Pana Jezusa.




Klasa 3 (Tydzień 29.03.-09.04.2021): Wielkanoc

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!



ZADANIE (na ocenę): Przygotuj rysunek o tematyce wielkanocnej. Może inspirację znajdziesz w poniższych filmach. Poproś kogoś starszego, aby zdjęcie twojej pracy przesłał do mnie na Teamsie do 12 kwietnia.

Na ten czas świąteczny polecamy dwa filmy animowane. Pierwszy o Ostatniej Wieczerzy.


A drugi film o zmartwychwstaniu

Klasa 2 (Tydzień 29.03.-09.04.2021): Spotkanie ze Zmartwychwstałym

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


KLIKNIJ TUTAJ, aby przejść do prezentacji.

W tym świątecznym czasie, obejrzyj poniższe filmy animowane - pierwszy o Ostatniej Wieczerzy a drugi o zmartwychwstaniu Pana Jezusa.






Klasa 1 (Tydzień 29.03.-09.04.2021): Wielkanoc

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


KLIKNIJ TUTAJ, aby przejść do prezentacji. Niech rodzice lub starsze rodzeństwo pomoże przeczytać wszystkie teksty.

Na ten czas świąteczny polecamy dwa filmy animowane. Pierwszy o Ostatniej Wieczerzy.


A drugi film o zmartwychwstaniu




Zerówka (Wielki Tydzień): Zmartwychwstanie Pana Jezusa

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


Już w najbliższą niedzielę będziemy przezywać piękne święta - Wielkanoc. Obejrzyjcie film animowany o zmartwychwstaniu Pana Jezusa.



wtorek, 23 marca 2021

Klasa 1 (tydzień 22-26 marca 2021): Ostatnia Wieczerza.

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


Już w przyszłym tygodniu rozpocznie się Wielki Tydzień. Najważniejszy tydzień dla tych, którzy kochają Pana Jezusa. Dziś chcę ci zaproponować film animowany o Ostatniej Wieczerzy. To wydarzenie miało miejsce w Wielki Czwartek.



poniedziałek, 22 marca 2021

Klasa 3 (tydzień 22-26 marca 2021): Niedziela Palmowa

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.


Zadanie na początek: KLIKNIJ i ułóż puzzle.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Przed nami Niedziela Palmowa, która upamiętnia wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Obejrzyj fragment filmu, zwróć uwagę jak ludzie witają Pana Jezusa.


Było to radosne spotkanie. Wszyscy krzyczeli "Hosanna!" (co oznacza radość, uwielbienie, prośbę o pomoc). Słali też przed Panem Jezusem swoje płaszcze i machali gałązkami palmowymi.

Może zastanawiasz się, czy Pan Jezus musiał mieć prawo jazdy na osiołka? Gienek - bohater kolejnego filmiku - opowie nam o tym. Obejrzyj filmik.


Zadanie dla chętnych (może to być piękna ozdobą na Wielkanoc): wydrukuj i wytnij elementy z poniższego schematu. Pokoloruj a następnie pozginaj odpowiednio i przyklej postać Pana Jezusa na osiołku. 

Klasa 2 (tydzień 22-26 marca 2021): Wielki Post - czas nawrócenia

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.


Mimo tego, że kończy się już powoli czas Wielkiego Postu, zatrzymamy się podczas tej katechezy przy trzech filarach tego czasu.

KLIKNIJ i pobierz fragment podręcznika. Jeśli masz podręcznik w domu, otwórz go teraz na stronach 94 i 95. Spróbuj przeczytać tekst z Pisma Świętego, który znajdziesz na stronie 94. Już wiesz, jakie są trzy filary Wielkiego Postu?



Posłuchaj teraz, co ma nam wszystkim do powiedzenia Franek, łowca dobra. Obejrzyj zamieszczony filmik.



Na stronie 95 w podręczniku znajdziesz słowa pięknej pieśni, mówiącej nam o Bogu, który nas nieustannie chroni. Kiedy staramy się każdego dnia modlić, kiedy czasem z czegoś zrezygnujemy i kiedy dzielimy się tym, co mamy, to Pan Bóg pomaga nam trwać w dobrem. Posłuchaj też pieśni i spróbuj nauczyć się jej słów.


Zadanie (na ocenę): Przygotuj rysunek o tematyce wielkanocnej. Może będzie to piękna palma a może scena wjazdu Pana Jezusa na osiołku do miasta. Poproś rodziców lub starsze rodzeństwo, aby przesłali zdjęcie twojej pracy na Teamsie.

Powodzenia :)

Klasa 8 (tydzień 22-26 marca 2021): Triduum Paschalne.

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


Dziś zajmiemy się Triduum Paschalnym, a więc najważniejszymi dniami w ciągu roku liturgicznego. Obejrzycie film o symbolice Triduum Paschalnego.



Jeśli już obejrzeliście film o symbolice Triduum Paschalnego, to zapraszam do rozwiązania krótkiego testu. Test będzie dostępny do końca tygodnia.


Tyle, jeśli chodzi o dzisiejszą katechezę. W wolnej chwili, może w któryś wieczór, może w Święta, zachęcam do posłuchania ks. Piotra Pawlukiewicza.


Klasa 7 (tydzień 22-26 marca 2021): Wielki Tydzień, Triduum Paschalne, Wielkanoc

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


Poniżej znajduje się link do prezentacji, w której znajdziesz informacje o Wielkim Tygodniu a także o Triduum Paschalnym i Świętach Wielkanocnych. Proszę, zapoznaj się z tymi informacjami. W kolejnym linku znajdziesz kartę pracy sprawdzającą twoją wiedzę.

Zapoznaj się z treściami zamieszczonymi w prezentacji pod tym linkiem.

A teraz zmierz się z przygotowanymi przeze mnie pytaniami:

Klasa 6 (tydzień 22-26 marca 2021): Niedziela Męki Pańskiej.

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.


Obejrzyj poniższy filmik. W Niedzielę Palmową w kościołach odbywa się poświęcenie palemek. Ksiądz zakłada czerwone szaty mszalne jako symbol męki Pana Jezusa.



Za kilka dni Niedziela Palmowa, która rozpocznie nam czas Wielkiego Tygodnia. To najważniejszy dla chrześcijan tydzień. Ale o tym na naszej następnej katechezie. Dziś zatrzymujemy się przy Niedzieli Palmowej. Czy wiesz, że drugą nazwą tej niedzieli jest Niedziela Męki Pańskiej? Nazwa wzięła się stąd, że Wielki Tydzień jest pełen wydarzeń dotyczących męki Pana Jezusa. Niedziela Palmowa upamiętnia uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy - miasta świętego. Wszyscy się cieszyli, że przybywa Mesjasz. Może wyglądało to tak jak na poniższym filmiku.



Jak widzisz, ludzie pozdrawiali Jezusa machając gałązkami palmowymi. Palma Daktylowa, z której najprawdopodobniej ludzie zrywali gałęzie to smukłe drzewo, które osiąga nawet 35 metrów wysokości. Owoce palmy to daktyle, które są bardzo słodkie i bardzo pyszne. Zarówno te świeże jak i suszone, które częściej możemy u nas spotkać. No i są też bardzo zdrowe.


U nas niestety takie palmy nie rosną, ale przygotowujemy swoje własne palmy wielkanocne. W wielu rejonach Polski spotkać możemy piękne palmy, które są przygotowane według tradycji swojego regionu. Posłuchaj o tych tradycjach i zwyczajach. Może przygotujesz w domu palmę? Na YouTube znajdziesz wiele filmików z instrukcjami.



Klasa 5 (tydzień 22-26 marca 2021): Niedziela Palmowa

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.


Już za kilka dni Niedziela Palmowa, która otworzy nam Wielki Tydzień. Skąd taka nazwa tej niedzieli? Czyżby Pan Jezus wygrzewał się pod palmami, na których rosną pyszne daktyle? Obejrzyj poniższy filmik.


Już wiesz, że Niedziela Palmowa to dzień, który upamiętnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Niedziela Palmowa ma też drugą nazwę: Niedziela Męki Pańskiej. W tym dniu czytamy w kościele opis męki i śmierci Pana Jezusa. Gdy Chrystus na osiołku wjeżdżał do miasta, ludzie słali przed Nim swoje płaszcze a palmowymi gałązkami pozdrawiali Go.

Posłuchaj jednej z pieśni, jakie śpiewa się w Niedzielę Palmową w kościołach. 


Mimo, że w tym roku wielu z nas nie będzie uczestniczyć w kościele w liturgii Niedzieli Palmowej, nie oznacza to, że nie możemy mieć w domu palemki. Ba - nawet powinniśmy ją mieć, to także znak, że i my zapraszamy Jezusa do naszego domu. Najpiękniejsze palmy są te zrobione samodzielnie. Może ktoś z was spróbuje zrobić palmę (dla chętnych film, który jest instrukcją krok po kroku)


W zeszycie pod zapisanym tematem, przepisz i uzupełnij kolorem zdanie w brakujące słowa. Wszystko znajdziesz w naszej katechezie.
 Pan Jezus wjechał do .............................., na ......................., ludzie słali na drodze swoje ......................... i machali .......................................... Wesoło witali Pana Jezusa wołając: Hosanna Synowi Dawida! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie! Hosanna na wysokościach! 

Klasa 4 (tydzień 22-26 marca 2021): Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.


Na początek posłuchaj piosenki.


Przed nami ostatnie dwa tygodnie Wielkiego Postu. Najbliższa niedziela nazywana jest Niedzielą Palmową lub Niedzielą Męki Pańskiej. Ten dzień upamiętnia uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy, gdzie Jezus oddał z miłości do nas swoje życie. Gdy wjeżdżał do Jerozolimy, ludzie krzyczeli "Hosanna!" W tym dniu święci się w kościołach palemki a ksiądz ubiera czerwony ornat, który symbolizuje mękę Pana Jezusa.

Obejrzyj i wysłuchaj poniższy filmik.


środa, 17 marca 2021

Klasa 1 (tydzień 15-19 marca 2021): Modlę się przy grobie Pana Jezusa.

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.


Na początku obejrzyj i posłuchaj zamieszczony filmik. Gienek - bohater filmiku - jest bardzo mądry i chce nam dziś opowiedzieć o ważnym wydarzeniu, jakim był uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Już za kilka dni będziemy przezywali Niedzielę Palmową a wkrótce najważniejsze dni dla ludzi wierzących. O tych dniach jeszcze sobie powiemy.



Klasa 3 (tydzień 15-19 marca 2021): Co się dzieje na Mszy Świętej?

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


W najbliższym czasie będziemy poznawali Mszę Świętą tak, aby zrozumieć, co się dzieje w kościele. Pomogą nam w tym dwaj księża z Poznania.

Na początek zobacz, co się dzieje przed Mszą Świętą w zakrystii. Poznasz nazwy stroju, w którym widzisz księdza przy ołtarzu:


No to wychodzimy z zakrystii i idziemy do ołtarza. Zobacz najważniejsze miejsca w kościele i to wszystko, co dzieje się na początku mszy:







I na koniec dzisiejszej katechezy, posłuchaj na temat Liturgii Słowa:

Klasa 2 (15-19 marca 2021): Cuda Jezusa

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


Pan Jezus w naszym życiu spełnia wiele cudów. Zapraszam cię do obejrzenia filmu animowanego. 



poniedziałek, 15 marca 2021

Klasa 8 (tydzień 15-19 marca 2021): Wysiłki na rzecz jedności Kościoła - unia brzeska

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Na początku katechezy pomódl się słowami modlitwy, której nauczył nas Pan Jezus. Możesz też wysłuchać tej modlitwy śpiewanej podczas liturgii greckokatolickiej. Dziś bowiem będziemy poznawać Kościół Greckokatolicki.


Przeczytaj poniższe świadectwo Heleny:


Jestem grekokatoliczką. Nasza wspólnota nie jest duża, więc mało kto wie, co to znaczy. Koledzy z klasy nie rozumieli, jak to możliwe, że miałam bierzmowanie i przyjęłam Pierwszą Komunię razem z chrztem wkrótce po narodzinach. Niektórzy nawet wątpili, czy jestem chrześcijanką. To wszystko bardzo mnie bolało.

Kiedyś jednak nasza wychowawczyni powiedziała, że wszystkie klasy drugie są zaproszone na sobotę przez księdza greckokatolickiego. Na początku byliśmy na liturgii. Widziałam, z jakim zdumieniem moi koledzy patrzyli na ikony i na naszego księdza.

Zauważyłam też, że chociaż mieli książeczki z opisem liturgii, to i tak spoglądali na mnie i powtarzali moje gesty. Krępowałam się, ale jednocześnie bardzo się cieszyłam: czułam się trochę jak gospodyni po raz pierwszy przyjmująca gości w swoim domu

Po nabożeństwie poszliśmy na wspólną herbatę w domu parafialnym, gdzie ksiądz i jego żona odpowiadali na różne pytania o naszym Kościele. Opowiedzieli o tym, jak została zawarta unia brzeska, jak dużo było związanego z tym cierpienia, ale i jak ważne było zjednoczenie chrześcijaństwa Zachodu i Wschodu.

Kiedy wracaliśmy ze spotkania, wszyscy byli bardzo ożywieni, dzielili się ze sobą wrażeniami, o czymś dyskutowali. Tamtej soboty moi koledzy odkryli, że należymy do tego samego Kościoła, a różnice mogą być piękne i wartościowe.


Teraz trochę historii. Obejrzyj ze spokojem:


Jeszcze jeden film o męczennikach podlaskich. 

I na koniec krótko:





Błogosławieni Męczennicy Podlascy, módlcie się za nami!





Klasa 7 (tydzień 15-19 marca 2021): Jezus, Syn Boży

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


Zacznijmy od modlitwy. Posłuchaj piosenki:


Posłuchaj, co Apostoł Piotr powiedział o Jezusie. Kim Go nazwał? Widział Jezusa i Jego cuda, ale dopiero w tej właśnie chwili dowiedział się, że Jezus umrze za grzechy wszystkich ludzi i zmartwychwstanie. Zastanów się, kto jest w lepszej sytuacji: ty czy Piotr?


Posłuchaj teraz Listu od Boga do młodych:

Jeżeli dokopiesz się w głębi swojego serca do prawdy, że Jezus Chrystus jest rzeczywiście Synem Bożym, będziesz chciał/chciała mówić o tym wszystkim ludziom, których spotkasz.



Na koniec przeczytaj kilka fragmentów z Pisma Świętego. Zastanów się, jakie wydarzenia potwierdzają bóstwo Jezusa. Znajdź w domu egzemplarz Biblii lub odszukaj w internecie.
Fragmenty do odnalezienia i przeczytania:
Łk 22, 49-51
Mt 8, 23-27
Mt 9, 32-34
J 11, 1-44
J 4, 25-26


----

Jeśli chcesz poznać jeszcze bliżej Jezusa, polecam do obejrzenia poniższy film. Trwa godzinę, więc znajdź na niego ten czas w któryś wieczór.



Klasa 6 (tydzień 15-19 marca 2021): Święty Wojciech - patron budujących nowoczesną Europę.

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

O Świętym Wojciechu wiecie już bardzo dużo. Ale przypomnimy sobie postać tego wspaniałego świętego.

Pobierz fragment podręcznika, klikając tutaj. Jeśli masz podręcznik, otwórz go na stronach 102-105. Zapoznaj się z materiałami o św. Wojciechu, następnie wykonaj poniższe zadanie.

ZADANIE (na ocenę): Na podstawie przedstawionej w animacji historii św. Wojciecha, odpowiedz na pytania, które znajdują się w teście poniżej. 



Klasa 5 (tydzień 15-19 marca 2021): Jak spotkać żywego Jezusa? Obowiązek, ale i przywilej udziału we Mszy Świętej.

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


Na początku pomódlmy się słowami modlitwy, której nauczył nas Pan Jezus: Ojcze nasz, któryś jest w niebie...

A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata. Mt 28, 20

Pan Jezus obiecał, że będzie zawsze z nami. Jest obecny dzięki liturgii Kościoła. Czym jest liturgia? Posłuchaj:


 Pana Jezusa spotykamy nie tylko na liturgii, ale również w Słowie Bożym, w osobie kapłana, we wszystkich sakramentach a także we wspólnocie. Podstawą, fundamentem Kościoła jest Jezus Chrystus. Bez Niego nie ma Wspólnoty ludu Bożego. To symboliczne przedstawienie słów Jezusa: "A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata". Być uczniem Chrystusa to przede wszystkim słuchać Jego głosu i wypełniać Jego naukę.

Skoro spotykamy się z Jezusem obecnym w Eucharystii, zatrzymajmy się więc teraz na temacie Mszy Świętej. Zobacz z jakich części składa się msza:

Msza święta rozpoczyna się procesją wejścia i śpiewem. To już od samego początku stajemy wspólnie do sprawowania liturgii. Wyrażamy przez to nasze pielgrzymowanie do Boga jako jedna wspólnota. Następnie czynimy znak krzyża, który przypomina, że źródłem zbawienia jest Krzyż Jezusa. Jest także wyznaniem wiary, że gromadzimy się w Imię Trójcy Świętej. Kolejnym elementem jest pozdrowienie „Pan z wami”, bądź inne. To takie liturgiczne powitanie zebranych i jednocześnie wskazanie Kto nas tu zebrał. Odpowiedź „I z duchem twoim”, to wyraz w obecność Chrystusa w osobie celebransa, który przewodniczy Mszy świętej.

Często w tym miejscu pojawia się krótkie wprowadzenie w liturgię, podanie intencji mszalnej. I tak od razu na marginesie. Kapłan może składać ofiarę Mszy świętej w jednej konkretnej intencji. Musi to być intencja dobra. Nie można zamówić mszy w intencji złorzeczącej drugiemu człowiekowi. Dotyczy to także wszystkich uczestniczących. Nie możemy modlić się o to, by Bóg uczynił jakąś krzywdę np. naszemu sąsiadowi, którego nie lubimy. Następuje także wezwanie do aktu pokuty. Aby nasza modlitwa podobała się Bogu, mamy stanąć przed Nim z czystymi sercami, wolnymi od przywiązania do grzechu. Mając jakiś grzech lekki, jest on nam odpuszczamy w spowiedzi powszechnej. Jednak trzeba pamiętać, że pełną jedność i czystość sumienia po grzechu ciężkim uzyskujemy tylko w sakramencie spowiedzi. Akt pokuty i wspólnie odmówiona modlitwa pokazuje wszystkim zebranym, że nikt z obecnych nie jest bez winy, bo każdy zgrzeszył „myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem”.

Kiedy jesteśmy już wspólnotą zebraną w Imię Trójcy, kiedy jesteśmy świadomi swoich grzechów i za nie przeprosiliśmy Boga, wyśpiewujemy nasze uwielbienie Boga. Hymn „Chwała na wysokości Bogu” towarzyszy nam w ważne dni, w święta, uroczystości i niedziele (poza niedzielami Adwentu i Wielkiego Postu). Odmówienie lub wyśpiewanie tego hymnu, to ukazanie radości zebranej wspólnoty. Ta radość ma wypływać z naszego wnętrza, z naszych serc.

Zwieńczeniem obrzędów wstępnych jest modlitwa, nazywana kolektą, odmawiana przez głównego celebransa. Nazwa kolekta pochodzi od łacińskiego słowa colligere, co oznacza zbierać razem. W tej jednej modlitwie zebrane są intencje wszystkich uczestników liturgii. Kapłan w imieniu wiernych staje przed Bogiem i przedkłada Bogu nasze sprawy. Przychodzimy na Mszę świętą z wieloma różnymi intencjami, z wieloma różnymi myślami, przynosimy cały bagaż naszego życia. Dlatego te wszystkie nasze sprawy kapłan powierza Bogu. Wszyscy wyrażamy naszą łączność w tej modlitwie, wypowiadając nasze „Amen”, czyli „Niech tak się stanie”.

Tak przygotowani możemy zasłuchać się w Słowo Boże. Ale o tym na kolejnej katechezie. 

Na koniec obejrzyj dwa krótkie filmy. Pierwszy jest o Cudach Eucharystycznych, które są potwierdzeniem, że Jezus jest obecny pod postacią Chleba i Wina. To tylko film o miejscach w Polsce, w których Jezus zostawił nam dowód swojej obecności:


Drugi film przedstawia bł. Carla Acutisa, młodzieńca, który często mawiał: "Eucharystia jest moją autostradą do nieba". Jeśli zaciekawi cię postać bł. Carla, obejrzyj także inne dostępne na youtube filmy o nim.



Klasa 4 (tydzień 15-19 marca 2021): "Oto ja służebnica Pańska"

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Posłuchaj piosenki. To nasza dzisiejsza modlitwa na rozpoczęcie. Niech słowa refrenu zawsze przypominają o tym, że Maryja jest naszą Mamą i że niesie nam pomoc oraz pomaga w drodze do Pana Boga.

O Maryi możesz pewnie powiedzieć już sporo. Znasz pewnie tajemnice różańcowe. Dziś zatrzymamy się - możnaby rzec - przy pierwszej tajemnicy różańcowej, która należy do części radosnej - przy Zwiastowaniu.

Wydarzenie to miało miejsce w Nazarecie. Poszukaj tej miejscowości na mapie.


A teraz krótki filmik z dzisiejszego Nazaretu:


A jak Biblia opisuje nam moment zwiastowania? Kliknij tutaj i posłuchaj lub przeczytaj fragment z Ewangelii wg Świętego Łukasza.

Bóg wybrał Maryję na Matkę Swojego Syna, Jezusa. Maryja zgodziła się nią zostać, bowiem wierzyła, że dla Boga nie ma nic niemożliwego. Posłuchaj co znany już tobie Gienek opowiada o zwiastowaniu:


Na koniec pomódl się słowami modlitwy "Anioł Pański". A w zeszycie pod zapisanym tematem narysuj jak wyobrażasz sobie scenę zwiastowania.



poniedziałek, 8 marca 2021

Klasa 8 (tydzień 8-12 marca 2021): Reformacja i reforma katolicka

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


Zapraszam do interaktywnej katechezy:

KLIKNIJ TUTAJ!

Po zapoznaniu się z materiałami udostępnionymi w katechezie, proszę o rozwiązanie testu sprawdzającego: KLIKNIJ, ABY PRZEJŚĆ DO TESTU. 

Test jest aktywny do niedzieli 14 marca do północy i podlega ocenie.

Proszę zwrócić uwagę, aby być zalogowanym na swoim koncie office. Niektórzy wypełniają prace poprzez konta rodzeństwa.


Poniższej możesz pobrać graficzne notatki do tematu:

Reformacja

Sobór Trydencki




Klasa 7 (tydzień 8-12 marca 2021): Prawo Królestwa Bożego

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Posłuchaj na początek piosenki:


Przeczytaj poniższy fragment biblijny zaczerpnięty z 5 rozdziału Ewangelii według Świętego Mateusza:

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami:
«Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.
Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
10 Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
11 Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. 12 Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami.

Obejrzyj poniższy materiał:


W poniższej prezentacji odnajdziesz znaczenia poszczególnych błogosławieństw. Zapoznaj się z nimi.

KLIKNIJ I POBIERZ PREZENTACJĘ!


Wysłuchaj także nauczania abp Grzegorza Rysia nt. Ośmiu Błogosławieństw. Zastanów się, co tobie daje te osiem praw Królestwa Bożego? Czy żyjesz tymi błogosłąwieństwami?



Klasa 6 (tydzień 8-12 marca 2021): Chrzest Polski przełomowym momentem w dziejach narodu.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!



Dzisiejsza nasza lekcja będzie trochę religią, trochę historią. Ale tak już jest, że wiara przewija się na kartach historii. A dziś przypatrzymy się tej pierwszej karcie naszej chrześcijańskiej historii.

Na pewno doskonale pamiętacie, kiedy miał miejsce Chrzest Polski. Dokładna data chrztu nie jest znana, ale przyjęto, że chrzest miał miejsce w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku. Od dwóch lat obchodzimy w tym dniu Święto Chrztu Polski - jest to święto narodowe.

Teraz obejrzyj uważnie poniższy materiał:


Otwórz teraz podręcznik na stronach 100-101. Pobierz fragment podręcznika.

W zeszycie pod tematem zapisz temat lekcji oraz krótką notatkę (skutki przyjęcia chrztu opracuj samodzielnie na podstawie obejrzanego materiału oraz fragmentu podręcznika "Konsekwencje przyjęcia chrztu przez Mieszka I"):

Notatka do zapisania w zeszycie:
----
1. W Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 roku Mieszko I przyjął chrzest. Od tego dnia rozpoczęła się chrystianizacja Księstwa Polskiego.
2. Skutki przyjęcia chrztu przez Mieszka I:
- ...
- ...
- ...
----

Po chrzcie Mieszka I, w Polsce buduje się kościoły i zakony. Zakłada się pierwsze biskupstwa - w Poznaniu i arcybiskupstwa w Gnieźnie. Ale Mieszko I przyjmując chrzest, nie kieruje się przede wszystkim względami religijnymi. Z nami jest trochę inaczej. I inaczej było z tymi, którzy przybywali na polskie ziemie, aby opowiadać o Chrystusie i udzielać chrztu.

Na kolejnej katechezie poznamy postać św. Wojciecha, który na ziemiach polskich realizował to, co apostołowie po zmartwychwstaniu Jezusa. Głosił Ewangelię i udzielał chrztu. Posłuchaj na koniec fragmentu jak to było za czasów apostołów:


Dziękuję za dzisiejsze nasze wirtualne spotkanie. Dla relaksu - jeśli masz chęć - zapraszam do ułożenia puzzli. Jest to obraz "Zaprowadzenie chrześcijaństwa" Jana Matejki. Kliknij tutaj, aby ułożyć puzzle. Możesz też zmierzyć się z quizem nt. chrztu Polski: Link do quizu.

Klasa 5 (tydzień 8-12 marca 2021): Pierwszy z sakramentów

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


Pomódl się poniższą pieśnią. Możesz ją w skupieniu wysłuchać, ale zachęcam, byś włączył się we wspólny śpiew:

Dziś o pierwszym z sakramentów, czyli o chrzcie świętym! Obejrzyj i wysłuchaj poniższych materiałów.


Chrzest jest sakramentem inicjacji chrześcijańskiej. Bez chrztu nie jesteśmy chrześcijanami. W każdym chrześcijańskim wyznaniu obecny jest ten sakrament:

Posłuchaj materiału o chrzcie świętym. W poniższym filmie są także świadectwa osób, które jako dorośli przyjęli chrzest.

Poniżej znany nam Gienek także opowie o chrzcie świętym:

Akcja "Kup pan szczotkę"

Drodzy Uczniowie i Rodzice! Za zgodą Pani Dyrektor przeprowadzamy zbiórkę rzeczową dla dzieci w Afryce. Tym razem zbieramy szczoteczki do zę...